Нещодавно в Харківському прес-клубі ринкових реформ у рамках кампанії  з висвітлення державної програми  субсидованого агрострахування відбулася  прес-конференція.

Мета заходу

Напередодні весняних польових робіт в Україні проводиться широкомасштабна інформаційно-просвітницька кампанія щодо втілення державної програми субсидованого агрострахування. Її реалізація розпочалася минулої осені у відповідності до Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою», який набув чинності 1 липня 2012 року. Головна мета цієї кампанії донести до аграріїв і сільгоспвиробників у найвіддаленіших куточках держави інформацію про можливості та вимоги державної програми субсидованого агрострахування та потреби затвердження його сучасних механізмів. Ця кампанія здійснюється Міністерством аграрної політики та продовольства України, об’єднанням страховиків «Аграрний страховий пул», за підтримки Світового Банку (Проект IFC «Розвиток агрострахування в Україні»).

До участі в якості доповідачів були запрошені: гендиректор об’єднання страховиків «Аграрний страховий пул» Віталій Самарський, експерт Проекту ІFС «Розвиток агрострахування в Україні» Тетяна Бривко, радник гендиректора ОС«Аграрний страховий пул» Роман Шинкаренко та заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Володимир Грицаєнко.

Основні тези доповідачів

 Віталій Самарський:

— Міжнародна практика довела, що успішними бувають лише ті системи субсидованого агрострахування, в яких його учасники — держава й страховики — постійно координують свої дії. Однак досягти цього можна лише завдяки створенню спеціалізованої структури, котра постійно займається агрострахуванням. Її функції може виконувати або державна установа, або Аграрний страховий пул. Україна обрала варіант Пулу, головним завданням якого є координація діяльності страхових компаній і сприяння наданню сільгоспвиробникам якісних послуг страхування та організація якісних програм перестрахування.

Роман Шинкаренко:

— Пул є неприбутковою організацією, яка на добровільних засадах об’єднує страховиків України та основна діяльність якої пов’язана з організацією і провадженням страхування ризиків у сфері виробництва, зберігання та обігу сільгосппродукції (з державною підтримкою) від сільськогосподарських виробничих ризиків. Об’єднання страховиків «АСП» створили чотири страхові компанії — 7 листопада 2012 року, але вже є усі підстави сподіватися на те, що разом з урядом в життя впроваджуємо якісну і ефективну програму страхування аграрних ризиків в Україні.

Тетяна Бривко:

— Навіть не зважаючи на відсутність державної підтримки, загальний ринок аграрного страхування в Україні у 2012 році продовжував розвиватися. Весною-влітку 2012 року різні страхові компанії заключили 1325 договорів страхування сільськогосподарських культур (727 тис. га). На жаль, це не так вже й багато. Проте в цілому за 2012 році страховики виплатили аграріям понад 52 млн грн. компенсацій.

Володимир Грицаєнко:

— Якщо говорити про Харківську область, то минулого року агрострахування проводилося кволо — усього аграріями було укладено близько 100 страхових договорів, за якими виплачено до 9 млн грн. компенсацій. Нам не вдалося навіть повністю використати державні кошти, виділені на компенсаторні погашення втрат. У цьому році ми плануємо значно активніше долучатися до субсидованого агрострахування. Для цього створено обласну комісію для формування страхового пулу та підбору відповідних сільгосппідприємств, які бажають застрахувати свій урожай чи землю.

 Пул запрацює краще

Формування, становлення й робота ОС «Аграрний страховий пул», до якого увійшло 4 страхові компанії, проходить непросто — через безліч об’єктивних і суб’єктивних причин. Унаслідок чого минулого року Пул пропрацював усього… 3 дні. За цей час, у рамках субсидованого агрострахування, він зміг застрахувати лише 3,5 тис. га. Страхові платежі склали 173,6 тис, а субсидії — 86,8 тис. грн.

У 2013 році Пул має запрацювати набагато активніше. Зараз триває робота з підготовки технічних документів, які допоможуть стандартизувати роботу страховиків та надати страхові послуги однієї якості навіть при тому, що нові страхові продукти будуть пропонувати 4 страхові компанії, що входять до його складу. Ці документи запроваджують стандартні вимоги до проведення огляду посівів, оцінювання врожайності при врегулюванні збитків, оцінювання ризиків при прийнятті посівів на страхування.

Отже, відтепер аграрії Передмістя (як і всієї України) мають змогу мінімізувати свої сільськогосподарські ризики, скориставшись послугами Пулу — організації світового рівня.

Василь ЧИГРИН