На сільських територіях має розвиватися не лише рослинництво з тваринництвом, а й усі галузі виробництва та сфери життя. Для цього в області запроваджують міні-конкурси. А всю систему органів місцевого самоврядування незабаром чекають кардинальні зміни.

ЩО ДАСТЬ РЕФОРМА

Концепція реформування органів місцевого самоврядування буде реалізуватися у два етапи. Перший – підготовчий – триватиме з 2013 до 2015 року, другий – упровадження – з 2015 до 2020 року. Що зміниться в роботі місцевого самоуврядування внаслідок втілення Концепції у життя, обговорювали на загальних зборах членів Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області.

– Перш за все, це забезпечення доступності та якості публічних послуг , створення належних матеріальних фінансових і організаційних умов для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування власних інтелектуальних повноважень, – пояснила голова комісії Конституційної Асамблеї з питань адміністративно-територіального устрою і місцевого самоврядування Світлана Серьогіна. – Це важливий напрям залучення населення до прийняття управлінських рішень, сприяння формам муніципальної демократії і, нарешті, установлення механізмів державного контролю за законністю рішень органів місцевого самоврядування та якістю надання населенню адміністративних і соціальних послуг.

Одним із серйозних напрямів реформи є створення власних виконавчих органів місцевого самоврядування, що тягне за собою функціональну переорієнтацію місцевих державних адміністрацій. Передбачається, що кардинально зміниться статус районних, обласних рад та місцевих державних адміністрацій.

– Якщо ми передбачаємо формування власних виконавчих органів, департаментів, відділів на районному й обласному рівнях, це тягне за собою впровадження нового колективного суб’єкта місцевого самоврядування, – каже Світлана Серьогіна. – Нарешті місцеві державні адміністрації припинять виконувати невластиві їм функції місцевого самоврядування, а увагу їх буде зосереджено на контрольно-наглядових функціях.

НЕ СІЛЬСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ЄДИНИМ

Неодмінною умовою успішного розвитку сільських територій є розвиток сільського господарства, що є базовим для Харківської області. І за останні два роки в цій галузі відбуваються все більш вагомі, якісні зміни, зазначила у своєму виступі перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Олена Кулик.

Так, за останні два роки сума капітальних інвестицій, спрямованих на розвиток галузі, збільшилася з 407 млн. до 909 млн. грн. Таким чином, вони зросли у 2,2 раза. Зросла й виручка від реалізації сільськогосподарської продукції. Якщо у 2010 році в цілому по господарствах області вона склала 4,8 млрд. грн.., то у 2012 році – 8,3 млрд. грн.

Та попри такі зрушення, соціальні проблеми на селі ще не вирішено. Рівень газифікації на сьогодні становить 63 %, водозабезпечення – 74 %. Олена Кулик розповіла, що 10 % житлових будинків на селі було побудовано ще до 1943 року, а 51 % – у 1944–1970-ті роки.

– Для працівників важливу роль відіграє забезпечення власним житлом, а сьогодні 1654 сім’ї потребують житла, з яких 430 – молоді спеціалісти, для яких це питання більш ніж актуальне, – зазначила Олена Кулик.

Саме тому земельна, медична, освітня реформи та реформи соціального забезпечення мають працювати на підвищення якості життя селян. Адже, як зазначив Президент України Віктор Янукович на засіданні Ради регіонів (21 березня), село – це, у першу чергу, середовище і спосіб життя людей, а потім уже – сфера виробництва.

– Реформи мають привести до всестороннього розвитку сільських територіальних громад, а це 70 % території держави, де мешкає третина населення, – відзначила Олена Кулик.

Вона додала, що успішним для села стане шлях розвитку за Ініціативою «Рідне село», з якою минулого року виступило Міністерство аграрної політики України. За її словами, створення мережі сільськогосподарських підприємств, запропонованих в Ініціативі, дозволить вирішити кілька основних завдань: створення нових робочих місць і підвищення рівня зайнятості населення, підвищення ефективності власного господарювання. Фермери отримають доступ до сучасної сільськогосподарської техніки та нових технологій, а також матимуть можливість придбати техніку за державними програмами чи в кредит. А це полегшить умови сільської праці та підвищить рівень її престижності.

ДО РЕЧІ

На зборах Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області обрали також президента. Одностайно проголосували за попереднього очільника – Сергія Чернова. Виконавчим директором обрали голову постійної комісії Харківської обласної

ради з питань розвитку місцевого самоврядування, адміністративно-територіального устрою, регламенту, етики та депутатської діяльності Миколу Тітова, а віце-президентами – голову постійної комісії Харківської обласної ради з питань бюджету Людмилу Немикіну, голову Балаклійської районної ради Степана Масельського, Мереф’янського міського голову Веніаміна Сітова та Високопільського сільського голову Валківського району Світлану Шумейко.

Інна Пирлик, кореспондент

 

«Слобідський край» №40 від 2 квітня 2013 року