Шановні учасники наради!

Підбиваючи підсумки у тваринництві за 2012 рік слід відзначити позитивну тенденцію у молочному тваринництві:

– виробництво молока в сільськогосподарських підприємствах області у порівнянні з минулим роком збільшилося на 20%. Зростання виробництва досягнуто майже у всіх районах області без винятку, окрім Богодухівського.

– середня продуктивність корів в цілому по сільгосппідприємствам за 2012 рік склала 5230 кг – це на 804 кг більше показника минулого року і є 5-м по Україні. Збільшення продуктивності досягнуто у всіх районах, крім Лозівського та Богодухівського.

У Дворічанському та Красноградському районах середній надій перевищив 7 тис. кг, Куп’янському та Зачепилівському – більше 6 тисяч, у 13 районах області середній надій на корову перевищив – 5 тис. кг.

– вперше ми маємо факт стабільного і стійкого збільшення чисельності поголів’я великої рогатої худоби. В порівнянні з аналогічною датою минулого року приріст склав 2,5 тис. голів. Збільшення цього показника досягнуто за рахунок відтворення череди: телят у цьому році отримано на 1723 голови або на 4,2% більше, ніж на цю дату 2012 року.

– середньодобові прирости на вирощуванні і відгодівлі молодняку великої рогатої худоби в середньому по області збільшилися на 8% і склали 492 грами, свиней – на 1,5% і склали 338 г.

На сьогодні спостерігається покращення ситуації у свинарстві щодо стабілізації поголів’я, звісно, у цьому велика роль належить відновленню діяльності ПАТ «АК «Слобожанський» Чугуївського району.

Проте, не зважаючи на нарощування поголів’я свиней, обсяги реалізації свиней на забій все ще мають негативну тенденцію. Так у порівнянні з минулим роком обсяги зменшилися на 51%. Негативним цей показник є у 17 районах, найбільше у: Чугуївському – на 84,7% Харківському – на 84,4%, Борівському – на 67,2%, Красноградському – на 65,8%, Дворічанському – на 56,9% та Близнюківському – на 48,6%. А в Ізюмському та Печенізькому районах галузь свинарства відсутня взагалі.

Сьогодні найбільш актуальним питанням у тваринництві є інтенсивний розвиток свинарства і нам необхідно направити всі зусилля на динамічний розвиток цієї галузі. Тим більше, особливо враховуючи те, що свинарство є однією з швидкоокупних галузей.

На протязі минулого року в сільгосппідприємствах області велася активна робота по реконструкції, модернізації та технологічному оновленню тваринницьких ферм та комплексів.

В молочному скотарстві: було реконструйовано та модернізовано – 22 корівника для утримання 4400 голів корів, 14 приміщень для молодняку великої рогатої худоби на 1960 голів, збудовано 2 корівника на 500 голів та приміщення для молодняку великої рогатої худоби на 250 голів. Зазначені заходи впроваджувалися у 17 районах області, найбільш активно у Великобурлуцькому, Вовчанському, Кегичівському, Красноградському та Сахновщинському районах.

В свинарстві було реконструйовано та модернізовано 9 приміщень на 2140 голів свиней, в тому числі на 340 голів свиноматок. Робота проводилася в 11 районах області, найбільш активно у Дворічанському, Куп’янському та Нововодолазькому.

Проте, нажаль, взагалі не реконструйовано і не побудовано жодного об’єкта в тваринництві у Близнюківському, Валківському, Дергачівському, Золочівському, Печенізькому та Харківському районах.

Щодо використання коштів державного бюджету, які спрямовувалися для підтримки галузі тваринництва.

У минулому році вперше була запроваджена державна дотація особистим господарствам населення за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби. На протязі 2012 року нею скористалися 10580 фізичних осіб, яким нараховано 11,7 млн. гривень за 20,6 тис. голів молодняку великої рогатої худоби. Найбільші суми дотації нараховані в Сахновщинському районі (1077,0 тис. гривень), Лозівському (802,7 тис. гривень) та Барвінківському (794,3 тис. гривень).

Крім цього 57 господарствам населення було нараховано 228,1 тис. гривень за закуплені установки індивідуального доїння. Дотацією скористалися лише у 14 районах області.

Сільськогосподарським підприємствам нараховувалося часткове відшкодування вартості закуплених ними племінних корів, телиць та нетелів. За цією програмою 11 господарствам семи районів було нараховане відшкодування за 906 голів корів, телиць та нетелів на суму 5767,2 тис. гривень. Найбільш активно використовували кошти державного бюджету за цією програмою Балаклійський, Чугуївський та Нововодолазький райони.

Прошу голів районних державних адміністрацій питання використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати державних дотацій взяти під особистий контроль.

Доповідь закінчено.