Форвардні закупівлі – одна з програм державної підтримки сільського господарства, участь в якій беруть виключно сільгосптоваровиробники.

Форвардні закупівлі передбачають придбання товару на організованому аграрному ринку для потреб державного інтервенційного фонду у визначений час та на визначених умовах з поставкою у майбутньому.

Проведення форвардних закупівель регулюється постановою Кабінету міністрів України від 16 травня 2007 року №736 “Про запровадження державних форвардних закупівель зерна” (в редакції від 24.09.2012).

Державні форвардні закупівлі зерна врожаю 2013 року

Об’єктом закупівель виступає зерно пшениці 2-4 класів, жита 1-3 класів та ячменю 3 класу врожаю 2013 року.

Загальний обсяг закупівель за форвардними контрактами становитиме 1,3 млн. тонн зерна.

Обмеження щодо участі у програмі державних форвардних закупівель зерна:

1. Мають право прийняти участь виключно сільгосптоваровиробники;

2. Мінімальна запропонована партія зерна для:

– пшениці – не менше 2 000 тонн,

– жита – не менше 500 тонн

– ячменю – не менше 1 000 тонн

3. Сільгосптоваровиробник повинен бути платником податку на додану вартість.

4. Поставка зерна має бути здійснена на сертифіковані зернові склади, які внесено до переліку рекомендованих Мінагрополітики України та з яким Аграрним фондом укладено договір складського зберігання.

5. Відсутність негативної історії виконання зобов’язань за державними програмами, які проводилися Аграрним фондом у попередніх роках.

Прийом документів на укладання форвардних біржових контрактів буде здійснюватися як у регіональних відділеннях Аграрного фонду, так і у головному офісі Аграрного фонду.

Для більш оперативного виявлення та усунення можливих помилок або неточностей в оформленні документів, рекомендуємо подавати документи у відповідне регіональне відділення Аграрного фонду – Харківське регіональне відділення Аграрного фонду, м.Харків, вул.Сумська,39, тел: (057) 760-45-31,(057) 760-45-30.

Перелік необхідних документів для оформлення форвардного біржового контракту.

На підставі позитивного рішення Комісії Аграрного фонду щодо укладання з контрагентом форвардного біржового контракту, сільгосптоваровиробник здійснює сплату страхового платежу, копію якого (завірену банком) надає Аграрному фонду та (через брокера-продавця) запрошується на Аграрну біржу для укладання відповідного форвардного біржового контракту.

Типова форма форвардного біржового контракту

Після укладання форвардного біржового контракту сільгосптоваровиробник не пізніше наступного дня зобов’язаний надати Аграрному фонду нотаріально засвідчений договір застави майбутнього врожаю на користь Аграрного фонду (або нотаріально засвідчений договір застави зерна, що перебуває у власності товаровиробника, або подвійне складське свідотство на зерно, що є предметом застави).

Орієнтовний перелік документів, що необхідно надати приватному нотаріусу для укладання Договору застави, Договору страхування та Договору доручення з брокером Аграрної біржі.

Закупівлі відбуватимуться за механізмом оплати в 2 етапи, а саме:

1 етап – авансовий платіж – в розмірі 50% від вартості, розрахованої на основі мінімальної інтервенційної ціни для відповідної культури, що визначена на поточний маркетинговий період;

2 етап – проводиться за середньозваженими цінами рівноваги (фіксингу) на момент поставки зерна, за вирахуванням середньозваженого відсотка за кредитами банків, розрахованого Національним банком. На 2013 рік його визначено на рівні 13,6%, який буде розраховано від суми авансованого платежу.

Мінімальні інтервенційні ціни у 2012/2013 маркетинговому періоді на об’єкти закупівель:

– пшениця 2 класу – 1 909 грн/тонна;

– пшениця 3 класу – 1 800 грн/тонна;

– пшениця 4 класу – 1 729 грн/тонна;

– жито 1 класу – 1 725 грн/тонна;

– жито 2 класу – 1 643 грн/тонна;

– жито 3 класу – 1 565 грн/тонна;

– ячмінь 3 класу – 1 567 грн/тонна.

* – ціни наведено з урахуванням ПДВ

Для здійснення виплати авансового платежу Аграрний фонд протягом 3 банківських днів з моменту укладання всіх угод передає документи до Державної казначейської служби України.

В день отримання авансового платежу сільгосптоваровиробник повинен надати Аграрному фонду податкову накладну на відповідну суму, що зареєстрована у відповідному Єдиному реєстрі.

Поставка зерна здійснюється до терміну, який визначено у форвардному біржовому контракті, та на визначений зерновий склад за кошти сільгосптоваровиробника.

Перелік необхідних документів для остаточного розрахунку

Поставка зерна вважається здійсненою з моменту підписання відповідного акту передавання-приймання.

Остаточний розрахунок із сільгосптоваровиробником на підставі рішення Комісії Аграрного фонду має бути здійснено не пізніше терміну, визначеного у форвардному біржовому контракті.

Перелік відповідних нормативно-правових актів