Інформація про Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва  Національної академії аграрних наук України

Інститут рослинництва імені  Юр’єва є однією з найстаріших аграрних наукових установ країни зі сформованими традиціями в галузі насінництва, що динамічно розвивається. Щорічні посівні площі селекційних інновацій інституту складають більше 2,5 мільйона гектарів з економічним ефектом понад 1,5 мільярда гривень.

В 2012 році на базі науково-дослідних установ Національної академії аграрних наук Харківської, Донецької, Луганської, Полтавської і Сумської областей було створено Лівобережно-лісостеповий науково-інноваційний центр, головною установою якого є Інститут рослинництва імені Юр’єва.

В минулому році інститут виконував 66 наукових та науково-технічних робіт, в тому числі 35 наукових завдань з 11 програм наукових досліджень Національної академії аграрних наук, з них 23 – з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки.

В результаті виконання завдань створено і передано на державну науково-технічну експертизу 30 сортів та гібридів (з них поза планом – 16), а також 10 батьківських компонентів; розроблено та передано на апробацію 8 методичних рекомендацій; 12 способів; 4 інформаційні бази даних; 4 методики; 12 колекцій зернових, зернобобових та круп’яних культур (в НЦГРРУ). В 2012 році впроваджено 32 наукові розробки, в тому числі 22 – з пріоритетних напрямів науки і техніки.

В реєстрі сортів рослин України на 2012 рік знаходяться 149 селекційних інновацій і 54 батьківські компоненти інституту, в реєстрі Російської Федерації – 28 об’єктів інновацій і 11 батьківських компонентів. Також селекційні розробки інституту увійшли до реєстрів Білорусі, Казахстану, Турції, а в Західній Європі і Північній Америці комерційно використовуються 4 селекційні інновації.

За останні роки селекціонерами інституту були створені високопродуктивні конкурентоспроможні сорти ярої пшениці з потенційною урожайністю від 4,5 до 5,5 тонни з гектара твердих сортів – Чадо, Спадщина, Нащадок, і від 5,5 до 7,0 тонни з гектару м’яких сортів – Харківська 26, Харківська-30, Героїня. Яре тритикале сортів Соловей, Хлібодар, Аіст, Коровай, Легінь, Жайворонок, Оберіг, Харків авіа мають біологічну урожайність до 7 тонн з гектару і високі хлібопекарські якості. Створені і впроваджені гібриди кукурудзи на зерно та силос різних форм стиглості: Донор, Вимпел, Лелека, Кредит, Варта, Олігарх, Індустрія, Витязь, Подих та інші, цукрової кукурудзи: Дмитрик, Рандеву, Смарт, Білявка, Снігова королева, Маричка тощо.

Пивоварні і зернові ячмені сортів Інклюзів, Доказ, Козван, Модерн, Лад, Стожар та інші за умови застосування інтенсивних технологій в рослинництві забезпечать урожайність до 9 тонн з гектару. Сорти гороху, які користуються підвищеним попитом у господарів Донеччини (Царевич, Девіз, Глянс, Харківський Еталонний), мають потенційну урожайність в межах 5,5-6,5 тонни з гектару та пригодні до збирання прямим комбайнуванням.

Безумовним лідером селекції інституту є соняшник. Такі гібриди, як Ясон, Дарій, Форвард, Рюрік, Боєць, Раут, Оскіл, Богун, Зорепад та інші, мають потенційну урожайність до 4,5 тонни з гектара. До речі, основні валютні надходження нашої держави здійснюються за рахунок експорту соняшникової олії.

Усі сорти та гібриди селекції інституту рослинництва імені Юр’єва – районовані, розроблені з урахуванням агрокліматичних умов регіонів країни. Тому їх використання за умови дотримання високотехнологічних заходів, безперечно, матиме  найвищу економічну віддачу.