Для аграріїв району 2012 рік видався значно кращим, ніж минулі роки. За результатами рейтингової оцінки показників виробництва сільськогосподарської продукції Вовчанщина посіла друге місце серед районів області. Яким чином досягнуто таких показників, чи вдасться  домогтися ще вищих результатів у 2013 році – про це у інтерв’ю з начальником управління агропромислового розвитку Вовчанської райдержадміністрації Юрієм Перепелицею.

– Юрію Григоровичу, показники, досягнуті аграріями району у минулому році, це ж, певна річ, не щасливий випадок, це результат системної роботи, проведеної для досягнення успіху у попередні роки?

– За період 2002-2012 років (тобто за останнє десятиріччя) в зерновій галузі відбулися позитивні зміни. Детальний аналіз показників виробництва зернової галузі за цей період показує, що виробництво зерна в районі збільшилося на 18%, а в останні 2 роки темпи виробництва зерна збільшилися майже вдвічі.

– Переважно вирощуванням яких зернових культур займаються в районі?

– Найбільш питому вагу у зерновій групі займають озима пшениця – 50%, кукурудза – 21%. Причому особливо великого росту за останні роки набуло виробництво кукурудзи на зерно. У той же час, забезпечуючи продовольчу безпеку регіону за рахунок збільшення посівних площ круп’яних культур, у 2012 році виробництво проса та гречки порівняно з минулими роками зросло відповідно в 2 та 3 рази. Не дивиною зараз є вирощування на полях господарств таких культур, як льон, горох-нут, гірчиця, коріандр.

Враховуючі непогані результати, які було досягнуто в виробництві зерна минулого року, пріоритетним напрямком розвитку галузі на 2013 рік також залишається виробництво зерна.

– Для цього, як це завжди робилося, треба було напружено попрацювати восени?

– Без сумніву, і це було здійснено. Добру основу закладено під урожай 2013 року, господарствами району всього посіяно озимих зернових культур на площі 30,2 тис. га, що склало 105% до запланованого. На 96% площ озимих культур посів проведено насінням високих репродукцій, 77% площ посіяно із застосуванням мінеральних добрив. За результатами обстежень та прогнозами фахівців, великих хвилювань за стан озимих культур на сьогодні немає. Озимі культури на 70% площ знаходяться в доброму стані, на 30% – в задовільному стані.

– Окрім якісного насіння, потрібно ще й застосування сучасних агротехнологій, високопродуктивних тракторів, комбайнів…

– Поповнення машинно-тракторних парків в усі часи було справою актуальною. І протягом минулого року велася активна робота в напрямку модернізації сільськогосподарського виробництва. А це впровадження нових агротехнологій, сортів та гібридів, використання високопродуктивних тракторів, комбайнів та сільськогосподарських машин. Господарствами району за 2012 рік придбано 196 одиниць різної сільськогосподарської техніки на суму більше 95 млн. гривень.

– Ця сума сама по собі значна, а от у порівнянні з витратами на техніку в попередні роки як вона виглядає?

– Дуже позитивно! Витрачено у 2 рази більше коштів, ніж у 2011 році. В даний час господарства району ведуть активну підготовку до проведення весняно-польових робіт, і це здійснюється на належному рівні. За оперативною інформацією, техніка підготовлена на 95-100%, господарства завозять паливно-мастильні матеріали та добрива. Добрив завезено 9300 тонн, або 142% до потреби. Підготовлено та перевірено насіння ярих культур (104% до потреби), серед якого 100% кондиційного та 35 тонн еліти. Ведеться закупівля насіння соняшнику та кукурудзи. На сьогодні вже активно проходе підживлення озимих культур добривами.

– Юрію Григоровичу, чи буде подовжено державою виплату дотацій на вирощення та збереження молодняка великої рогатої худоби? Адже у минулому році завдяки цьому багато селян отримали додаткові стимулюючі кошти для збереження молодняка.

– Мені приємно порадувати новиною усіх, хто займається в приватному секторі вирощуванням великої рогатої худоби, а також фермерів: наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.02.2013 № 73 затверджено розподіл видатків, передбачених Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» за КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва» за такими напрямами:

– виплата спеціальної бюджетної дотації фізичним особам за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби (250 грн. на голову за кожні 3 місяці утримання молодняку ВРХ до 15-місячного віку).

До того ж, розширено перелік дотацій. Виплата бюджетної дотації фізичним особам, фізичним особам-членам виробничих або обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, а також фермерським господарствам за вирощені та продані на забій і переробку суб’єктам господарювання, які мають власні (орендовані) потужності для забою тварин, молодняк великої рогатої худоби та свині (крім свиноматок і кнурів) (за 1 кг. живої ваги: ВРХ вагою від 330 кг – 2,5 грн., свиней вагою 100-120 кг – 1,5 грн., свиней вагою 120-150 кг – 1,0 грн.);

Звертаю увагу на те, що документи для нарахування дотації фізичним особам за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби, а також дотації фізичним особам, фізичним особам-членам виробничих або обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів та фермерським господарствам за вирощені та продані на забій і переробку молодняк великої рогатої худоби та свині вже почали приймати. А здійснюється це у сільських, селищних та міській радах.

Головне, щоб у документах правильно було написано всі вихідні данні одержувача дотації, тому що минулого року через це траплялися затримки у виплатах та непорозуміння.

(Газета “Хлібороб”)