В агропромисловому комплексі району підбивають підсумки роботи за 2012 р. і готуються до вирощування врожаю сільськогосподарських культур нинішнього року. Вкотре галузь пройшла через природні катаклізми, що не могли не вплинути на результати господарювання. Та хліборобів вони не зламали, люди працювали на ланах і фермах самовіддано, створювали надійну основу для реалізації перспективних планів.

Детальніше про це говоримо з начальником управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Анатолієм БЕРДНІКОМ.

— Отже, Анатолію Геннадійовичу, про що свідчать результати роботи аграрного сектору району в минулому році?

— Валове виробництво сільськогосподарської продукції по обліковому колу господарств у порівняльних цінах 2010 року становить 264,5 млн грн. До рівня попереднього року — 71,9%.

Продукції рослинництва вироблено на 165 млн грн, продукції тваринництва — на 99,5 млн грн. Результативніше спрацювали саме тваринники. У рільництві ситуація складніша — там зусилля трудівників звели нанівець несприятливі погодні умови, які вплинули і на стан озимих під час перезимівлі, і на ярі культури в період вегетації. Тому рівень рентабельності в АПК склав близько 20%. Навіть у кращих сільськогосподарських підприємствах він не перевищує середньо районного показника.

Загалом у сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах зібрано: зернових — 50,7 тис. тонн (36% до рівня 2011 року); соняшнику — 21,9 тис. тонн (105,5% до 2011 року); цукрових буряків — 19,0 тис. тонн (50% до 2011 року).

Вироблено також 30,6 тис. тонн молока (114,8% до 2011 року); 2,0 тис. тонн м’яса (95% до 2011 року).

— Якщо детальніше проаналізувати ситуацію в сільському господарстві, чи все було зроблено для вирощування врожаю?

— Фундамент у рослинництві під урожай минулого року було закладено кращий, ніж у 2011 р. Так, наприклад, на 122% більше внесли мінеральних добрив, удвічі — органічних. На 105% розширилась удобрена площа посівів сільськогосподарських культур. Засобів захисту рослин застосували на 124,8% більше, ніж у 2011 році. Та дефіцит продуктивної вологи в період вегетації рослин не дозволив сільгоспвиробникам отримати належну віддачу полів.

Тваринники, особливо в молочному скотарстві, не лише мали високі результати господарювання в 2011 році, а й значно їх поліпшили за рахунок нарощування продуктивності дійної череди. Надій на корову по району склав 7066 кг молока. Лідерами не лише в районі, а й в області, є ТОВ «АФ «Пісчанська», керівник — заслужений працівник сільського господарства України Михайло Юрков та СТОВ «Мрія», керівник — заслужений працівник сільського господарства України Микола Кудревич, де надої склали відповідно 8642 кг та 8522 кг.

— Що можна сказати про модернізацію сільськогосподарського виробництва, запровадження новітніх технологій?

— Минулого року було закуплено сільськогосподарської техніки та інвентарю на 31,3 млн грн. Це і зерно- та кормозбиральні комбайни, і потужні трактори, і ґрунтообробна та посівна техніка, і механізми та обладнання для тваринницьких ферм. Проводяться роботи з будівництва та реконструкції виробничих об’єктів на селі. Так, господарі ПАОП «Зоря» завершили будівництво ангара для ремонту та зберігання сільськогосподарської техніки, впорядкували територію тракторної бригади, витративши на ці роботи 7 млн грн.

Сільськогосподарське підприємство ТОВ «АФ «Пісчанська», як елітне господарство, продовжувало вдосконалення процесу очищення та зберігання посівного матеріалу на насіннєвому заводі. На території тваринницької ферми побудовано гноєсховище. Проведено реконструкцію приміщення для утримання нетелів. За власним проектом споруджено доїльний зал та переходи між приміщеннями для перегону корів. Витрачено на це понад 1 млн грн.

У товаристві з обмеженою відповідальністю «Красноградське джерело» проведено роботи з реконструкції сараю для утримання 220 голів великої рогатої худоби, в тому числі корів, та будівництва доїльного залу, загальною вартістю 1 млн грн.

А в ТОВ АПК «Докучаєвські чорноземи» та СТОВ «Мрія» реконструйовано тваринницькі приміщення, що тривалий час не використовувалися.

Життя в агроформуваннях району не стоїть на місці. Керівники та спеціалісти господарств працюють над здешевленням собівартості сільськогосподарської продукції, поліпшенням її якості, розширенням асортименту.

Так, у ТОВ «Красноградська овочева фабрика» на 10 гектарах ріллі запровадили крапельне зрошення. Тут розширюють спектр продукції — вирощували, крім овочів, до яких ми звикли, салати та кукурудзу для приготування в початках. А в серпні висадили суниці.

— Анатолію Геннадійовичу, але ж селяни живуть не лише виробництвом.

— У сільському господарстві працює понад 1,5 тис. чоловік. Середній вік зайнятих в аграрному секторі — понад 30 років.

На жаль, село, його мешканці старіють. Болюче питання — стан соціальної сфери. Лише завдяки всебічній підтримці керівництва району та базових господарств, утримуються ФАПи, заклади культури, дитячі садки, школи.

Заробітна плата в сільському господарстві постійно зростає. У 2012 році вона збільшилась на 12,2% та становила 2948 грн на місяць. Деякі категорії працюючих отримують у декілька разів більше. Керівники господарств розуміють, що платню необхідно підвищувати й надалі. В окремих підприємствах створено механізми заохочення до праці. Приділяється увага відпочинку людей у вільний від роботи час. Це не один рік практикують у ТОВ «Аграрник». Напередодні жнив й інші керівники господарств організовують поїздки людей до моря.

Сільськогосподарські товаровиробники працюють на орендованих землях, і за це сплачують їх власникам відповідні суми. За останній рік набуло гостроти питання розширення зони діяльності потужних сільськогосподарських товаровиробників. Конкуренція у цій справі позитивно впливає на рівень орендної плати. Минулого року господарства при її підвищенні застосовували коефіцієнт 1,756, середня вартість паю становила 3613 грн, а одного гектара — 744 грн.

Стосовно перспектив розвитку АПК на найближчий період, то залишається невирішеним на законодавчому рівні питання продажу землі. Без сільськогосподарських угідь матеріально-технічна база втрачає своє безпосереднє призначення. Така невизначеність стримує подальший розвиток підприємств.

— Що можна сказати про підготовку до нового хліборобського року?

— Фундамент під наступний урожай було закладено ще минулої осені. Посіяно озимі культури на площі 10,6 тис. га, в тому числі з мінеральними добривами — 83,4% площ. Своєчасно отримано дружні сходи, які в доброму стані увійшли в зиму. Погодні умови поки що сприятливі, тож хочеться сподіватися на краще.

Також засипано достатньо насіння ранніх ярих, круп’яних культур. Головні технологи полів направляють його на перевірку для визначення схожості.

Завозиться посівний матеріал кукурудзи, соняшнику та інших культур. Накопичуються пально-мастильні матеріали, мінеральні добрива. За попередніми прогнозами останніх буде внесено не менше, ніж під урожай 2012 року, тобто 70 кг діючої речовини на один гектар.

Достатня кормова база також сприяє підвищенню рівня продуктивності сільськогосподарських тварин у поточному році.

Оптимістичний настрій налаштовує селян на гарні результати.

Підготувала Людмила ЛЯХОВА, «Вісті Красноградщини» № 6 від 8 лютого 2013 року

«Вісті Красноградщини» № 6 від 8 лютого 2013 року