Фахівці Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва підкреслюють необхідність постійного контролю за станом посівів озимих для своєчасного виявлення шкідливих організмів та організації заходів захисту

Фахівці Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН, які протягом 22-26 квітня провели обстеження посівів пшениці озимої в господарствах області, відмічають, що аграріям необхідно звернути увагу на наявність грибкової інфекції (фузаріози). Вона накопичилась на багатьох полях в результаті прояву снігової плісені. Відмічено наявність церкоспорельозу (плямистість стебел) як результат тривалої теплої осені та прохолодної весни. Поширеність фузаріозу та церкоспорельозу може в подальшому призвести до вилягання посівів, особливо за умов загущеного стеблестою.
Як повідомив директор інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва Сергій Попов, в посівах озимої пшениці відмічено майже повсюдне поширення борошнистої роси та септоріозу, а також наслідки ураження рослин сніговою плісенню.
В південних та центральних районах області майже на половині обстежених полів осінні запаси борошнистої роси відмічено більше ніж на 40% рослин. Септоріозом в значній мірі (більше 40% хворих рослин) уражено 9% обстежених полів. Прояв смугастої мозаїки пшениці (вірусна хвороба) виявлено на 67% посівів. В північно-східній перехідній лісостеповій зоні та західній частині лісостепової зони Харківської області запаси збудників борошнистої роси та септоріозу менші порівняно з південними районами області.
В цілому по області половина обстежених полів уражена борошнистою росою в середньому ступені (10-35% уражених рослин), друга половина – в низькому (до 10% уражених рослин). Практично на всіх полях спостерігається середній ступінь прояву септоріозу (10-35% уражених рослин).
На більшій частині обстежених полів ураженість сніговою плісенню рослин складає в межах 10-35%, і лише на 13% полів цей показник перевищує 40%.
«Своєчасне боронування посівів навесні зменшило інфекційне навантаження за рахунок видалення уражених та ушкоджених листків на тих полях, де воно було проведено. На цей час вони мають набагато кращий стан», – розповів Сергій Попов.
Фахівці дають ряд рекомендацій, які допоможуть значно покращити ситуацію. Необхідно:
– забезпечити постійний контроль за станом посівів озимих з метою своєчасного виявлення шкідливих організмів та організації заходів захисту;
– відслідковувати на місцях виліт з лісосмуг, чагарників тощо клопа шкідливої черепашки, який активно буде розселятись за середньодобової температури вище +13°С, що майже завжди припадає на травневі свята. У південних районах області клоп уже вилетів із місць перезимівлі, тому необхідно негайно захистити посіви;
– в умовах поточного року як ніколи доцільною є обробка посівів інсектофунгіцидами (для запобігання розселення клопа шкідливої черепашки і прояву грибкових хвороб) в бакових сумішах з азотним підживленням рослин.
Через низький вміст запасів мінерального азоту в ґрунті, який у 2 рази менший від норми, дози внесення азотних добрив на посівах пшениці озимої протягом весняно-літнього періоду повинні складати не менше 60 кг/га діючої речовини. Дози внесення КАСу у фазі трубкування повинні становити 10-15 кг/га д. р., а карбаміду 7-10 кг/га д. р., а у фазу колосіння доза внесення цих добрив повинна складати не більше 7 кг д. р. на 1 га за норми витрати робочого розчину 200 літрів на гектар.
«Лише за умови дотримання наведених рекомендацій можна розраховувати на добрий урожай та отримання якісного продовольчого зерна», – підкреслив Сергій Попов.