Третьої неділі листопада в нашій державі своє професійне свято відзначатимуть працівники сільського господарства. Про підсумки сільськогосподарського виробництва 2016 року повідомив начальник управління агропромислового розвитку Балаклійської райдержадміністрації Олексій Верещака.

 

 – Олексію Івановичу, з якими здобутками аграрії Балаклійщини підходять до дня свого професійного визнання?

– Перш за все, хочу зауважити, що нинішній аграрний сезон був непростим. Давайте згадаємо важку посівну під урожай 2016 року за умов відсутності вологи. Навіть навесні було дуже багато хвилювань за стан озимини. Ситуацію врятувало дотримання високих технологій у галузі рослинництва і сприятливі погодні умови. Як результат, за підсумками жнивної кампанії маємо намолочених 153 тис. тонн ранніх зернових за середньої врожайності 44,4 ц/га.

Сьогодні можемо з приємністю констатувати, що за валовим показником ми є першими на Харківщині і в першій п’ятірці за врожайністю. За цими цифрами криється високий професіоналізм і самовіддана праця всіх, хто трудиться в аграрній сфері.

 – Крім ранніх зернових, на які ще культури орієнтовані в наших господарствах?

– На полях району вирощувались 7,2 тис. га кукурудзи на зерно, 532 га проса, 453 га гречки. Разом з цими та іншими культурами в заліковій вазі вже маємо 170 тис. тонн зернових.

– Останніми роками в нашій державі поряд з такою стратегічною культурою, як гречка, часто говорять і про цукровий буряк.

– Це, дійсно, так. Для порівняння можу навести такі цифри: в минулому 2015 році в районі вирощувалось 2,8 тис. га цукристих, а вже в цьому році – 5,6 тис. га. Це рівно вдвічі більше. На сьогодні цукрові буряки зібрано на 5,2 тис. га за середньої врожайності 463 ц/га. За рентабельністю ця культура посідає перше місце.

Через рясні опади повністю зі збиранням ще не впорались, але, сподіваюся, днями все буде завершено.

– А чи не вплинули дощі на осінню посівну?

– Надлишок вологих днів у вересні та жовтні не дозволив вийти на плановий показник, але це мінімальна цифра. Планувалось озимих посіяти на площі 26,8 тис. га, фактично ж посіяно 26,2. На сьогодні маємо добрі й задовільні сходи.

– Олексію Івановичу, а які справи в тваринницькій галузі?

– Щодо великої рогатої худоби, в порівнянні з початком року, маємо на 90 голів приріст, дійна череда також збільшилася на 24 голови і становить 2015, а всього ВРХ по господарствах обліковується 6047 голів.

За 10 місяців вироблено 9,2 тис. тонн молока, надій на фуражну корову за цей період становить 4590 кг.

Через відомі випадки захворюваності на африканську чуму, в т.ч. і в Харківській області, господарники дещо обережніше стали ставитися до галузі свинарства. У порівнянні з 2015 роком, поголів’я свиней скоротилось на 50 %.

– Для багатьох людей буде цікавою тема орендних відносин і розрахунків за землю.

– У минулому році середня вартість одного гектара орендованої землі оцінювалась в 1100 гривень, а в поточному вже складає 1477 гривень. Усього по району нараховано 86 млн. грн. орендодавцям, і на 78 % розрахунки вже проведені. Наше управління разом з районним керівництвом ставить завдання: до 10 грудня здійснити повні розрахунки з людьми.

– Щоб витримувати конкуренцію як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках, потрібно не забувати про інвестиційну складову.

– Майже всі наші провідні сіль-ськогосподарські підприємства вже давно працюють за таким принципом. Судіть самі: якщо в минулому році господарства в розвиток машинно-тракторного парку вклали 35 млн. грн., то цього року – 44,4 млн. грн. Разом з придбанням сучасної техніки та механізмів, останнім часом господарники приділяють увагу сушарним комплексам для зберігання вирощеної продукції.

– А як щодо винагороди за працю в сільському господарстві?

– Середня заробітна плата в сільськогосподарських підприємствах за 10 місяців уже порахована і становить 3457 гривень, що на 20 % більше минулого року. За цей період загальний фонд заробітної плати по району складає 67,7 млн. грн. Господарства своєчасно сплачують усі обов’язкові та бюджетні платежі, постійно надається фінансова допомога на соціальні та інфраструктурні проекти на територіях рад. А ще можу сказати, що в цьому аграрному сезоні працювали на 128 осіб більше, ніж минулоріч.

– Що хочете побажати колегам у переддень професійного свята?

– Бажаю всім міцного здоров’я, родинного благополуччя, фінансового достатку та передумов для вирощування високих урожаїв.

(За інформацією сайту Балаклійської РДА)