Зимовий дощ зовсім не те, що літній, його ніяк не назвеш очікуваним, особливо для аграріїв. Їм опади не по сезону приносять хіба що додаткові тривоги за майбутній урожай. От і нинішня погода непокоїть селян: сніговий покрив на полях значно поменшав або й зовсім розтав. Як за таких умов почувається озимина, які наслідки може мати несвоєчасне потепління? Розповідає заступник начальника управління агропромрозвитку Валківської райдержадміністрації О.М. Панченко:

– З початку року погода відзначається своєю нестабільністю і різкими перепадами, коли навіть впродовж доби на зміну морозам приходили плюсові температури з усіма супутніми наслідками – відлигою, туманом, дощем, а потім знову холодало. Найбільше ж занепокоєння викликала сильна ожеледь у 20-х числах січня. Тоді скрізь на полях спостерігалося обмерзання. Але притертої льодової кірки, якої боялися найбільше, на посівах озимих культур не утворилося.

Протягом усього цього періоду погода по всій області не надто різнилася. Це дало можливість фахівцям інституту рослинництва імені В. Юр’єва, які постійно проводять моніторинг озимини, зробити загальні висновки щодо її стану в цілому по області. Так, за їх спостереженнями, у доброму стані зараз перебуває 64 % посівів, у задовільному – 34 %. В періоди морозів температура на глибині вузла кущення біла в середньому мінус 7 градусів, що не загрозливо для озимини.

В нашому районі за результатами досліджень монолітів, які агрослужби господарств відібрали 25 січня, маємо в доброму стані 60,1 відсотка площ озимих, у задовільному – 39,9 відсотка. Товщина снігового покриву там, де він залишився після усіх дощів і розтавань, не більше двох сантиметрів. Спостереження за озиминою сільгосппідприємства продовжують. Та вже зараз можна зробити певні прогнози щодо того, чого нам чекати навесні.

Внаслідок теплої і вологої погоди минулої осені у нас є переросла озимина, особливо ранніх строків сівби. У таких посівів велика вегетативна маса, вони гірше провітрювалися, тому й збудники хвороб там краще збереглися. І саме ці посіви потребують особливої уваги як найбільш сприйнятливі для ураження різними хворобами і шкідниками. За спостереженнями, до 80 % площ таких перерослих посівів нині уражені кореневими гнилями, а також борошнистою росою, септоріозом.

За даними осінніх обстежень науковцями Харківського інституту рослинництва площ ранніх строків сівби по області уражено кореневими гнилями 7-20 %, борошнистою росою – 30-80 %, септоріозом – 5-50 %. На деяких посівах зустрічається пшеничний кліщ – переносник вірусних хвороб пшениці. Навесні він продовжуватиме живитися. Тому треба бути готовими до того, що за сприятливих умов (теплої і вологої погоди) ці хвороби і шкідники розвиватимуться і поширюватимуться далі на озимину, а згодом – і на ярі зернові. Також слід контролювати наявність на озимині цикадок і попелиць, що теж належать до переносників вірусних інфекцій.

З огляду на всі ці шкідливі фактори навесні необхідно буде провести відповідний догляд за посівами озимих культур. Обробити їх при потребі фунгіцидами з додаванням інсектицидів, виконати боронування, а також підживлення – по мерзло-талому грунту, особливо там, де посіви ослаблені після зимівлі, вносити добрива також вроздріб. Посіви ослаблені, але добре розкущені, підживити прикореневим способом.

Газета Валківського району Харківської області «Сільські новини» №12 від 9 лютого 2013 року