За останні три роки великої шкоди садівникам завдає жук родини пластинчастовусих – оленка волохата.

Жуки ці чорні, покриті густими сірими волосками, на надкрилах білі плями, довжина – 12 мм. Зимують вони в грунті. Прокидаються дуже рано весною. Літ, за середніми багаторічними даними, може відбуватись з 12 березня по 16 серпня. Жуки літають в теплі сонячні дні. Спочатку вони живляться генеративними органами ранньоквітучих рослин (кульбаба, мати-й-мачуха та інші), а з початком цвітіння плодових дерев, полуниці, квітів заселяють їх, вигризая бутони та квіти.

В роки масового розмноження достатньо 2-3 днів для знищення всього урожаю садів. Значні пошкодження цей шкідник завдає в посушливі роки. Після цвітіння садів оленка волохата мігрує на поля і живиться квітами злаків, рослинами родини хрестоцвітих та інших культур.

Для відкладання яєць самка заривається в грунт (багатий на гумус) на глибину 2-5 см, де і розташовує яйця (по 3-4 штуки). Розвиток личинок триває протягом 2-3 місяців. Живляться вони відмерлими корінцями та перегноєм. Залялькування відбувається в серпні. Тривалість стадії лялечки – близько 2 тижнів. Жуки, які виходять з лялечки, залишаються в грунті до весни. Жуків поїдають сиворакша, одуд, бугайчик, сорока, граки, шпаки, вивільга, кам’янка звичайна та інші птахи.

Для зменшення шкодочинності необхідно проводити струшування жуків з плодових дерев з попереднім обприскуванням водою (жуки стають в’ялими і не злітають) та з наступним збиранням і знищенням шкідника. У разі проведення хімічних методів боротьби треба використовувати препарати, дозволені до використання, з дотриманням регламентів застосування та техніки безпеки. На ягідних культурах обробки необхідно проводити до цвітіння та після збору врожаю.

Проценко Г.О., головний спеціаліст відділу методологічного прогнозування Держаної фітосанітарної інспекції Харківської області