В ранньовесняний період керівникам і спеціалістам сільськогосподарських підприємств Барвінківського та інших районів дуже важливо визначитись з пріоритетами, що надають відповідь на запитання, яким чином максимально реалізувати  яровий зерновий потенціал господарства.

Так склалося, що все починається з насіння та його захисту, і тут велике значення набуває вибір протруйника як одного з перших та базових елементів технології. На жаль, зараз досить поширеною є ситуація, коли рівень інфікування насіння та ґрунту різними видами патогенів є високим. Спричинити таку ситуацію можуть різні фактори, зокрема, порушення сівозмін, поверхнева чи нульова система обробки ґрунту, неякісне насіння.

Обираючи протруйник, слід визначитися з тим, потрібний вам лише захист від хвороб чи комплексний захист як проти шкідників, так і проти хвороб. Адже відомо, що хвороби та шкідники здатні зменшити урожайність на 40%, одночасно знижуючи  якість отриманої продукції.

Найбільшу загрозу для посівів ярих зернових колосових культур можуть становити фузаріозно-гельмінтоспоріозні кореневі гнилі та сажкові хвороби. Значної шкоди, особливо в посушливий період, завдають хлібні блішки, цикадки та злакові мухи. За потреби додаткового захисту посівів ярих культур від шкідників до робочого розчину протруйників фунгіцидної дії  можна додати протруйники інсектицидної дії.

Протруюють тільки кондиційне за всіма показниками насіння, попередньо очищене від домішок пилу, який може утримувати значну кількість препаратів і тим самим зменшити ефективність їх застосування. При цьому потрібно дотримуватись рекомендованих норм витрати препаратів і контролювати рівномірність розподілу робочої рідини на насінні.

Ця тема не нова для сільгоспвиробників нашого району, і та відповідальність, з якою проведена закупівля та планується використання протруйників, свідчить про високу готовність до проведення комплексу весняно-польових робіт на високому рівні, в стислі строки та якісно.

У комплексі заходів запобігання негативної дії пестицидів на людину важливим є дотримання регламентів їх застосування та санітарних правил, в тому числі вимог щодо гігієни. Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норма, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». На всі види робіт, пов’язані із застосуванням пестицидів, допускаються працівники, що пройшли медичний огляд і за висновками медичної комісії не мають протипоказань до роботи з ними. Обов’язковою умовою для працівників є проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт з пестицидами і агрохімікатами та отримання допуску на право здійснення робіт з пестицидами.

При проведенні інструктажу особлива увага приділяється правильному використанню засобів  індивідуального захисту при роботі з пестицидами, правилам особистої гігієни, надаються відповіді на всі питання працівників. Зверніть увагу на те, що це навчання безкоштовне.

 

Л. Волік, головний спеціаліст відділу методологічного прогнозування Державної фітосанітарної інспекції Харківської області