Ну ось ми в господарстві, яке вже славиться своїми м’ясними виробами на території Кегичівського та ближніх районів.

Нас зустрічає керівник Валенко Володимир Миколайович, який постійно тісно спілкується з представниками фірм, їздить сам та направляє своїх спеціалістів для вивчення ведення бізнесу та навчання. Треба констатувати, що в цьому господарстві має місце постійний розвиток, всі відрядження не проходять безслідно і все нове намагається «прижитись».

На початку нашого відвідування відбувся діалог – крик душі про сьогодення.  Низька ціна на збіжжя, високі податки, відсутність рівноправ’я між великими та малими господарствами: одні допомагають соціальній сфері, інші – ні. На плечі одних покладено вирішення величезної кількості питань, навіть розчищення доріг взимку, а інші сплять спокійно. Треба зізнатись, що ця проблема існує не тільки в районі, а й в усій Україні. Потрібна справедливість для всіх, а не вибірково.

Керівник ПОСП «Мажарка» працював в різних «куточках влади». Тому він добре ознайомлений із законами, які діють сьогодні і проектами, які зараз вивчаються депутатами. Особливо негативно сприймається всіма нами проект Закону № 0905 «Про побічні продукти тваринного походження, не призначених для споживання людиною». Верховна Рада України прийняла його в другому читанні 7 квітня 2015-го року. Мета цього документа – гармонізувати вітчизняне та європейське законодавство. Мушу привести до ознайомлення дещо з законопроекту. У регламенті ЄС № 1069/2009 і № 142/2011, на основі яких розроблявся законопроект № 0905, гній відноситься до II категорії, разом з тушами та їх частинами свиней, загиблих від інфекційних хвороб і побічними продуктами тваринного походження, що містять забруднюючі речовини в надмірній кількості тощо. В оригіналі документа ЄС прописані окремі вимоги до поводження з гноєм, зокрема:

– вносити в землю без обробки;

– використовувати для приготування компосту (без попередньої обробки); перетворювати на біогаз (без попередньої обробки);

– стерилізація під тиском передбачена тільки в тих випадках, коли побічні продукти тваринництва використовують для виробництва органічних добрив або Поліпшувач, які розміщують на ринку.

В українському аналогу все спрощено. Окремих вимог до поводження з гноєм (як в ЄС) не прописано. Отже, по зазначеним вимогам, гній потрібно буде в обов’язковому порядку автоклавувати. Це, звичайно, потребує у усіх, без винятку господарствах, які утримують тварин, величезної кількості витрат коштів. А це, в свою чергу, може призвести до вирізання тварин.

Цей законопроект – найболючіша тема сільгоспників. І коли знайомишся з їх діяльністю, то не можеш ніяк заспокоїтись від думки, що може я бачу тварин у керівника в останній раз.

На сьогодні в ПОСП «Мажарка» третя по чисельності череда корів, на кінець року з неї планують отримати до 6 тисяч кг на корову. Заготовлюються всі корми за потребою. В цьому році закуплено апарат для виготовлення комбікормів, тепер з величезним натхненням вивчаються їх рецепти. Господарство входить в асоціацію виробників молока, сюди постійно приїжджають спеціалісти для надання консультативних послуг.

Хід збирання ранніх зернових культур цього року не порушувався погодними умовами. Все пройшло в нормальному режимі, спокійно, не видивлялись на сайтах прогнози погоди. Зараз постійно проводиться моніторинг стану посівів соняшнику та кукурудзи, збирається просо, господарство вже силосує.