Аграріями Харківської області під урожай 2021 року посіяно озимих культур на зерно на площі 599,0 тис. га, що становить 109,5% до 2019 року (у 2019 році – 545,5 тис. га). У тому числі по культурах: пшениці озимої та тритикале – 578,4 тис. га (109,2% до 2019 року); озимого ячменю – 18,4 тис. га (128,1% до 2019 року); озимого жита – 2,2 тис. га (62,1% до 2019 року). Крім того посіяно озимого ріпаку на площі 6,9 тис. га, що становить 27,0% до 2019 року.

В області триває спостереження за станом зимівлі озимих культур.

За даними Харківського регіонального центру з гідрометеорології агрометеорологічні умови для перезимівлі озимих культур залишалися задовільними, загрозливих умов не спостерігалося.

Відбір зразків проводили сільгосппідприємства області майже всіх районів, низка аграріїв обмежилась лише візуальним обстеженням.

За результатами відрощування монолітів озимих культур, взятих науковцями Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН України з полів центральної частини Харківської області відібраних на початку лютого, за період перезимівлі, що вже відбувся, загибелі та пошкоджень рослин від перезимівлі практично не виявлено. У більшості зразків рослини у всіх пробах відросли. Життєздатність посівів озимих зернових культур висока і становить для пшениці м’якої озимої 93-98% (для сортів з середнім рівнем стійкості 82-88%), для тритикале – 94-98%, для жита – 96-99% життєздатних рослин.

За оперативними даними посіви озимих культур на зерно знаходяться переважно в доброму та задовільному стані – 86%, решта  мають слабкий та зріджений стан – 14%.

Посіви озимого ріпаку на зерно знаходяться в доброму та задовільному стані 44%,  у слабкому та зрідженому стані – 56%.

Однак, у звітний період лютого на території Харківщини відмічено значне зниження температури – до мінус 20-23°С, що може пошкодити надземну масу рослин, особливо в регіонах, де сніговий покрив був меншим ніж 5-8 см. Тому, як тільки мине загроза зниження температури нижче 12-15°С морозу в повітрі, необхідно відібрати моноліти для визначання стану посівів. Особливо це актуально на полях, засіяних сортами іноземної селекції, або там, де рослини перебувають у стані 1-3 листочків.

За будь-яких погодних умов слід продовжувати моніторинг посівів, особливо на полях зі слабким розвитком та зрідженою густотою рослин, а також на посівах менш зимостійких сортів та культур для визначання їх життєздатності з метою розробки стратегії проведення весняних польових робіт, яка повинна обов’язково передбачати підживлення азотними та мультикомплексними добривами з подальшою системою захисту посівів.