Аграріями Харківської області під урожай 2022 року посіяно озимі зернові культури на площі 566,7 тис. га або 101% до прогнозу, з них: озимої пшениці – 549,9 тис. га (101%), озимого ячменю – 14,4 тис. га (99%) та озимого жита – 2,4 тис. га (101%).

Крім того, проведено посів озимого ріпаку на площі 6,3 тис. га або 113% до прогнозу.

Агрометеорологічні умови для озимих культур протягом декади були задовільними.

За інформацією Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН

станом на 13 січня 2022 року рослини озимих зернових культур перебувають у стані зимового спокою. Час зимового спокою є одним із найкритичніших для росту й розвитку озимини. Конус наростання основного пагона сортів озимої пшениці перебуває на І-ІІ етапах органогенезу, у рослин переважно сформована вторинна коренева система. Сорти озимого тритикале та озимого жита перебувають у фазі кущіння, сформована вторинна коренева система.

Конус наростання основного пагона у тритикале та жита перебуває на ІІ етапі органогенезу.

За звітний період на території Харківщини спостерігалося підвищення температури до 2-4°С тепла та випадіння опадів у вигляді мокрого снігу та дощу, туман. За таких умов відбувалось танення снігового покриву, талі води частково поглинаються ґрунтом на тих територіях, де не було його істотного промерзання, або стікають у пониження рельєфу. Зниження температури 12-13 січня до мінус 12-15°С призвело до часткового утворення на полях локальних льодяних кірок невеликої товщини та нерівномірного залягання, переважно рихлої структури. Рослини при цьому практично не вмерзлі в лід, листова маса перебуває над поверхнею снігового покриву або під снігом.

Однак, за нестабільного температурного режиму, зберігається загроза утворення льодяних кірок. У зв’язку з цим в агропідприємствах області слід вести моніторинг стану посівів озимих культур. Черговий термін відбору монолітів та зразків на проведення експрес-аналізу 25 січня 2022 року, але за значних перепадів температури, можливе утворення льодяних кірок чи інших несприятливих чинників погоди, тому слід позачергово проводити обстеження посівів.

На посівах озимих культур постійно проводиться оперативний моніторинг за фітосанітарним станом посівів та роботи щодо боротьби з мишоподібними гризунами.

В подальшому стан посівів озимих культур буде повністю залежати від температурного режиму, наявності і величини снігового покриву та вимагає проведення постійного моніторингу.