Нарешті в Україну прийшло тепло. Але, за словами медиків, саме навесні, коли температура повітря підвищується, в навколишньому середовищі починають активно розмножуватись шкідливі мікроорганізми — збудники небезпечних хвороб. Тож саме в цей час активізують профілактичну роботу ветеринарні служби. Більш конкретно про планову вакцинацію та епізоотичну ситуацію в Зміївському районі розповів начальник управління ветеринарної медицини у Зміївському районі Олексій ЩЕРБАК.

— Олексію Івановичу, скільки голів великої рогатої худоби утримується в районі та щеплення проти яких хвороб їм проводяться?

— На сьогоднішній день в районі утримується 5982 голови ВРХ, у тому числі 1552 голови у приватному секторі. Дослідження на туберкульоз ми проводимо протягом всього року. На сьогодні ця робота вже завершена по всіх фермерських господарствах. З початку квітня наші ветлікарі проводять щеплення проти лептоспірозу. Вже 380 головам проведена відповідна вакцинація. Крім того, триває вакцинація птиці проти хвороби Ньюкасла. Щеплення отримали близько 3 тисяч голів птиці.

— Яка ситуація з африканською чумою?

— На щастя, ніяких випадків цього захворювання на території України та сусідніх з нею областей Росії не зафіксовано. Але все одно ми проводимо комплекс профілактичних заходів — щеплення свиней проти класичної чуми, розповсюдження плакатів та оголошень про симптоми та наслідки цього захворювання, проведення бесід з населенням. У фермерських господарствах району утримується 566 голів свиней, у приватному секторі — 2500 голів. Згідно з нормами всі фермерські господарства району огороджені, тобто працюють у закритому режимі. Особливо хочу звернутись до мешканців приватного сектора, які утримують свиней. Слідкуйте за станом тварин, у будь-яких підозрілих випадках викликайте лікаря. Для цього у нас є спеціальна бригада спеціалістів, яка готова виїхати прямо на місце і провести всі необхідні заходи. Таку страшну хворобу краще попередити, тож наша служба завжди напоготові.

— Навесні завжди повертаємось до проблеми бродячих тварин та їх вакцинації проти сказу. Що можете сказати з цього приводу?

— Проти сказу ми вакцинуємо протягом всього року. Згідно з графіком ветеринари відвідують приватні будинки, квартири та абсолютно безкоштовно щеплюють домашніх тварин. З початку року вже вакциновано близько 800 собак та 400 котів. Прикро, що не всі з розумінням ставляться до таких важливих заходів та не завжди пускають ветлікарів, не довіряють нашій службі. Між тим нагадую, що щеплення потрібно проводити усім домашнім тваринам незалежно від того, виходять вони на вулицю чи ні. На щастя, жодного випадку захворювання на сказ у цьому році не було. Але навіщо наражати себе та своїх рідних на небезпеку?

— Я так розумію, вся вакцинація проводиться за бюджетні кошти?

— Так, для цих заходів ми отримуємо кошти з бюджету. З початку року на вакцинацію ми витратили 21 тис. 630 гривень.

— Які ще завдання стоять перед управлінням ветмедицини?

— Уже найближчим часом ми почнемо проводити диспансеризацію ВРХ у приватному секторі. Її суть полягає у тому, що наші спеціалісти проводять діагностичне дослідження тварин на такі захворювання, як лейкоз, туберкульоз та бруцельоз, а також щеплюють тварин проти сибірської виразки. Вартість такого комплексу робіт становить 93 грн. 24 коп., враховуючи НДС. Господарі мають бути самі зацікавлені у проведенні таких заходів, щоб бути впевненими у якості продуктів, які споживають всі члени родини та які реалізуються на ринках.

Нагадую, що у разі виявлення будь-яких захворювань тварин необхідно діяти згідно з указівками ветспеціалістів, щоб не захворіти самим та не інфікувати інших тварин при спільному утриманні чи користуванні пасовищами та водопоями.

— Як триває робота щодо ідентифікації молодняка ВРХ?

 — Це теж одне з пріоритетних завдань нашої служби. В усіх місцевих громадах району проводиться роз’яснювальна робота з населенням, щоб люди не сумнівались в отриманні дотації, зрозуміли, що це дійсно вигідно та звертались до місцевих рад та ветеринарної служби. З початку року ми вже провели ідентифікацію 130 голів. Сподіваюсь, що показник минулого року ми перевищимо.

Бесіду вела Т. МЕРКУЛОВА

(За матеріалами газети «Вісті Зміївщини»)