Вже промайнула майже половина лютого — останнього зимового місяця. А це значить, що аграрії Передмістя почали активну підготовку до весняних польових робіт.

ТЕХНІКА ОНОВЛЮЄТЬСЯ

За даними Департаменту агропромислового розвитку ХОДА, в сільгосппідприємствах області до весняно-польових робіт вже підготовлено 89% тракторів, 95% плугів та 92% причіпного інвентаря. Це гарні результати на фоні справ в інших областях України.

У сільгосппідприємствах Харківського району на сьогодні нараховується понад 160 одиниць різних видів сільгосптехніки. Навіть досить скрутні (в економічному відношенні) останні два роки не завадили придбанню нових зернозбиральних комбайнів, тракторів, сівалок, культиваторів тощо. Серед лідерів оновлення власного технічного парку, передусім, слід назвати ТОВ АФ «Рассвет», ДП ДГ «Кутузівка» НААУ, ТОВ «Маяк», АТОВ «Харківплемсервіс» та ін. За останні два роки сільгосппідприємствами Передмістя придбано нової сільськогосподарської техніки на загальну суму в понад 20 млн грн.

— Використовуючи власні кошти, залучаючи кредити, інвестиційні програми, нам вдалося суттєво оновити технічний парк, — розповідає директор ТОВ «Маяк», депутат Харківської районної ради Валерій Міщаненко. — Причому техніку закуповували здебільшого імпортну — російський комбайн «Вектор», трактори: «Кейс» (США) та МТЗ (Білорусь). Дискові борони та культиватори, що є в наявності, намагаємося підтримувати в належному стані в нашій механічній майстерні, де працюють дуже фахові механіки, майстри, механізатори. Завдяки їхнім зусиллям і відповідальній роботи, сільгосптехніка ТОВ «Маяк», можна сказати, вже на 95% готова до весняно-польових робіт. У другій половині лютого ми впритул займемося придбанням необхідної кількості мінеральних добрив та палива. Тож наше сільгосппідприємство, вже традиційно, до посівної 2013 року підійде у всеозброєнні.

МІНДОБРИВА, ПАЛЬНЕ, НАСІННЯ…

До речі, на одній із останніх зустрічей з журналістами, директор Департаменту агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації Віталій Панов зазначив, що мінеральні добрива в різних районах нашої області закуповуються повільно. На цей час, скажімо, їх придбано усього 78 тис. тонн, що становить близько 70% необхідних обсягів. У тому числі придбано близько 50 тис. тонн аміачної селітри — органічної речовини, що має в наших широтах найкращі показники впливу на родючість сільгоспкультур.

У середньому по області поки що наявні до 30 кг діючої речовини на 1 га, що абсолютно не достатньо для нормального технологічного процесу.

Невтішна ситуація й з паливно-мастильними матеріалами. У нашому регіоні далеко не всі господарства на сьогодні мають запаси солярки, а тому масовий виїзд техніки в поле поки що є проблематичним. Сільгоспвиробники повинні активніше долучатися до кредитних та інвестиційних ресурсів, — зазначив обласний керівник, — підключатися до спеціалізованих державних програм забезпечення паливом.

— Наше господарство на сьогодні має близько тисячі гектарів оброблюваних земель, на яких ми ось уже понад 10 років вирощуємо основні сільгоспкультури: пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу, соняшник, — розповідає директор ПП «Агат» Сергій Підкопай. — Розраховуємо, в основному, на власні сили — дотримуємось агротехнологій і сівозмін, закуповуємо паливо і якісний насіннєвий матеріал і, звичайно ж, мінеральні добрива. Технічний стан тракторів, автомобілів, комбайнів і сівалок підтримують наші механізатори. А минулого року нам вдалося навіть купити новенький трактор «Білорус», який ми активно використовуємо і в рослинництві, і в тваринництві. Наше приватне підприємство зараз надійно стоїть на ногах і намагається розвиватися далі, постійно збільшуючи площі оброблюваної землі…

Непогані справи з наявністю посівного насіння ярових культур не лише в згаданому господрстві Передмістя. Радує й те, що практично всюди озимина в полях зійшла й переживає зиму поки що нормально. По Харківському району цьогорічний зерновий клин, включаючи озимі, розміщуватиметься на площі в близько 28 тисяч гектарів. Це важливе підгрунтя для вирощування аграріями Передмістя значно вищого урожаю, ніж був минулого року.

КАДРИ «ПІДКОВУЮТЬ»

Важливим фактором і запорукою майбутнього успіху має стати й обласний семінар-навчання заступників голів райдержадміністрацій з питань АПК та начальників районних відділів агропромислового розвитку з актуальних питань розвитку аграрного сектора нашої області. Цей п’ятиденний семінар проходив з 5 по 9 лютого в Зміївському районі й здобув схвальні відгуки аграріїв.

Провідні фахівці державних закладів, установ та управлінь Харківської області, спеціалісти Департаменту агропромислового розвитку ХОДА детально знайомили присутніх семінару з особливостями застосування чинного законодавства в різних сферах аграрної політики — рослинництві, тваринництві, ветеринарній санітарії, землевпорядкуванні, технічному переоснащенні виробництва тощо. Все це має стати у пригоді сільгоспвиробникам в їхній повсякденній діяльності, дозволить ефективно і якісно організувати виробничі процеси.

Василь Чигрин

 Газета Харківського району для Харківської області «Трибуна трудящих» №11 від 13 лютого 2013 року