Посушлива весна цього року вкотре випробовувала аграріїв на міцність. Які труднощі довелось їм долати та яких додаткових заходів вживали, щоб розраховувати на хороший урожай, кореспонденту газети «Вісті Зміївщини» розповів начальник управління агропромислового розвитку Зміївської райдержадміністрації Андрій Усіченко.

— Андрію Володимировичу, чи довелося у зв’язку з весняною посухою вносити корективи до раніше розробленого плану посіву сільськогосподарських культур?

— Ярі зернові культури цьогоріч були посіяні на площі 3 тис. 619 гектарів. З них: ячмінь — 2 тис. 926 гектарів, горох — 240 гектарів, овес — 312 гектарів, яра пшениця — 140 гектарів. Окрім того, у структурі посівних площ на сьогодні 8 тис. 766 гектарів займає соняшник, 14 тис. 481 гектарів  — кукурудза на зерно та на силос, 710 гектарів — соя, 224 гектари — гречка, 186 гектарів — просо. Ці фактичні показники відповідають раніше запланованим.

Посушлива весна скоротила площу посівів цукрового буряка. У фермерському господарстві Строгого ця культура була посіяна на площі всього 300 га. Попри чітке дотримання усіх агротехнічних прийомів через відсутність належного рівня вологи сходи буряка були слабкі і зріджені. Через це, на превеликий жаль, 186 гектарів довелося списати та пересіяти цю площу іншою культурою.

Повинен наголосити, що ярові зернові та озимина на сьогодні перебувають у доброму та задовільному стані. Згідно з агротехнічними вимогами посіви підживлені та оброблені хімічними засобами захисту від хвороб та комах-шкідників.

— Висока температура, яка спостерігалася протягом травня і зберігається у даний час, чи підвищує вона ризики ураження рослин грибковими хворобами, комахами-паразитами тощо?

— Аграрії весну-2013 оцінюють як аномальну у цілому. З початку посівної і до сьогоднішнього дня половина району залишається без дощу. Це призвело до того, що на значних площах культурні рослини й буряки розвивалися майже одночасно. В цій ситуації, щоб не порушити процес розвитку сільськогосподарських культур, довелося застосовувати гербіциди у значно меншій концентрації. Дякуючи Богу та сухій погоді, ані озимина, ані ярові зернові не були уражені шкідливим клопом-черепашкою у тій мірі, яка могла б спричинити втрату врожаю. Окремі поля, де з`явився хлібний жук, були оперативно оброблені хімічними засобами боротьби з ним.

Водночас майже половину посівів соняшника і значну пощу кукурудзи довелося захищати від лучного метелика, який цьогоріч виявився найбільш поширеним шкідником культурних рослин. Вжиті заходи дали позитивний результат. Також 50 % посівів озимини були оброблені фунгіцидами як профілактичним засобом проти можливого ураження рослин борошнистою росою, септоріозом тощо. Наші сільгоспвиробники вже добре зрозуміли, що ризики втрати певної частини урожаю від цих хвороб є значними, коли на хліб, який дозріває, впаде навіть невеликий дощ.

— Сьогодні нерідко можна почути, що висока температура наближає початок жнив.

— Я цілком погоджуюсь з цією думкою. Якщо подивитись на стан полів озимини, то можна переконатись, що такі сорти, як «Золотоколоса» та інші, можуть визріти до 1 липня. Отже, до 10 липня жнивна кампанія у районі розпочнеться у переважній більшості господарств!

— Чи буде своєчасно підготовлена техніка до проведення комплексу зернозбиральних робіт?

— Парк комбайнів у господарствах району за останні роки поповнився сучасною технікою кращих світових зразків. Цьогоріч потужні комбайни  придбали фермерські господарства братів Польків та І.Чепелюк. Незабаром у ТОВ «Агрофірма ім. Гагаріна» також з`явиться новий комбайн.

Капітальний ремонт, який пов’язаний з придбанням недешевих вузлів й агрегатів, у господарствах завершений. Частина комбайнів перебуває на стадії технологічної наладки. Отже, на сьогодні у доброму стані перебувають 36 комбайнів з 46-и, які є у наявності у господарствах.

— Чи вистачає кадрів, які будуть працювати на цій сучасній техніці?

— Хоча робота комбайнерів і механізаторів високооплачувана, дефіцит кадрів існує. Щоб його подолати, деякі господарства вже вдалися до активних дій. Два чоловіки направлені на навчання ПАТ ПЗ «Червоний велетень» та один — ТОВ «Агродар». Ще вісім майбутніх механізаторів восени навчатимуться за рахунок цільових коштів, виділених для підготовки фахівців цієї важливої для села професії з обласного бюджету.

Управління агропромислового розвитку РДА сприяє тому, щоб сільські діти, які матимуть добрі результати ЗНО, отримали направлення Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації для вступу до вищих навчальних закладів сільськогосподарського напрямку.

Отже, наші сільгосптоваровиробники добре розуміють, що сьогодні треба готувати власні кадри, щоб упевнено дивитись у майбутнє.

(Газета «Вісті Зміївщини»)