У Києві презентували складову національного проекту «Відроджене скотарство» – «Село майбутнього»

Проект, який стартуватиме в харківській області у 2013 році, є пілотним, і в разі успіху буде розповсюджений по всій Україні. він передбачає будівництво зразкового високотехнологічного комплексу м’ясо-молочного і плодоовочевого напряму, створення селекційно-генетичного центру, а також містечка для фахівців.

Звісно, такий масштабний проект не можливий без приватних інвестицій. Їх буде вкладено понад 1 млрд гривень. За словами директора департаменту тваринництва Міністерства агрополітики Андрія Геті, продуктивність українських корів сьогодні зросла та становить у середньому 4700 літрів на рік (до речі, Харківська область належить до п’яти областей, в яких надій на корову перевищив 5 тис. літрів). Та у порівнянні з іншими країнами світу це майже нічого. Так, у Данії цей показник становить 8700 л, США – 9300 л, Ізраїлі – понад 11 000 літрів. Саме тому метою харківського проекту є як збільшення стада, так і підвищення продуктивності корів, для чого розводитимуть найбільш високопродуктивну породу – голштинську. Маточне поголів’я завезуть із Канади, биків – з Ізраїлю. На їхній основі здійснюватиметься селекційно-генетична робота. Особливої уваги заслуговує напрям, за яким ембріони не просто створюватимуться, а перед заплідненням розподілятимуться за статтю.

За зразок узятий досвід ізраїльтян – як лідерів у виробництві молока. За розповіддю Орана Каріва, представника однієї з ізраїльських молочних компаній, стрибок продуктивності в його країні досягнуто завдяки реформі. Дрібні фермери були виведені з м’ясо-молочної галузі, держава їм виплатила компенсацію. При цьому поголів’я не зменшилося, оскільки від малих підприємств воно перейшло до великих. Комплекси мають можливість працювати за передовими технологіями, обладнати корівники сучасною вентиляцією, стежити за якістю кормів і продукції. Чим вище якість, тим вищою є плата за неї, якщо ж вона нижче стандарту, – виробник сплачує штраф. Таким чином, в Ізраїлі взагалі вийшло з обігу поняття «молоко низької якості». Збільшується споживання цього продукту.

Як зауважують фахівці, Україна має всі підстави, щоб за 10 років вийти у число лідерів. Для цього ми навіть маємо вигідніші, ніж в Ізраїлі, природні умови: прохолодний клімат, який більше подобається коровам, наявність води та територій. Можливо, наступною областю, до якої перейде естафета від Харківської, стане Хмельницька.

Олена Сухорукова