У зв’язку зі змінами чинного законодавства на Харківщині поки що немає можливості використовувати землі запасу, резервного фонду, а також невитребувані паї на площі 50 тис. га. Це, звісно, негативно впливає на економічну ситуацію тих районів, де вони розташовані.

Вирішенню  цього  питання було  приділено  чимало  уваги під  час  засідання  Харківського регіонального  антикорупційного комітету.  Участь  у  ньому  взяли голова  Харківської  облдержадміністрації Михайло Добкін,  голова  Харківської  обласної  ради Сергій Чернов,  народний  депутат України Дмитро Добкін та актив області.

 – Якщо порахувати наші втрати  з  озимої  пшениці,  то  внаслідок невикористання цих  земельних  масивів  вони  складуть  до 100  млн.  грн..  на  рік, –  зазначив Михайло Добкін. – Саме тому в стислі  строки  слід  розробити  дієвий правовий механізм, який дозволить передачу цієї землі сільгосппідприємствам,  аби  вона  не пустувала. У нас  у  регіоні  є потужний потенціал правових науковців,  зокрема  зосереджений  у Національній  академії  правових наук, які в змозі розробити  правильне  рішення  передачі  землі без  змін  чинного  законодавства. Якщо це за якихось причин зробити  неможливо,  тоді  будемо звертатися за підтримкою до народних депутатів, але цю проблему слід якнайшвидше розв’язати.

ДЕРЖАКТИ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ

Також болючим питанням для аграріїв є ще одна недосконалість земельного  законодавства.  Вона стосується  того  випадку,  коли вже  із  затвердженого  проекту еколого-економічного  обґрунтування  сівозміни  виходить  одна людина і забирає свій земельний пай.  І хоча ця кількість  землі не впливає на сівозміну, але проект доводиться  переробляти.  Звісно, і  тут  слід  якнайшвидше навести порядок, аби не було безладу.

Останнім  часом  у  царині земельних  відносин  відбулися суттєві  зрушення  на  краще. Начальник головного управління Держземагентства  в  Харківській області Юрій  Перекупський  доповів,  що  протягом  минулого року  територіальні  органи  видали  майже 75  тисяч  правовстановлюючих  документів  на землю.  Із них 33  тисячі державних  актів  на  право  власності на  землю  було  видано  під  час виїзних  прийомів  спеціалістів. Ця  практика  дозволила мешканцям  населених  пунктів  не  вирушати в райцентри, а отримати держакти за місцем проживання. До того ж, у минулому році було проведено нормативну оцінку земель 700 населених пунктів, що дало  можливість поповнювати місцеві  бюджети.  За підсумками минулого  року  Харківська  область посіла друге місце в Україні за обсягом виконаних робіт.

ОРЕНДНА ПЛАТА ЗРОСЛА

Позитивним моментом є і суттєве  зростання розміру орендної плати за землю, що склало понад 700 млн. грн. За оперативними даними  райдержадміністрацій,  усі сільськогосподарські підприємства  області  застосовують  коефіцієнт  нормативної  грошової оцінки землі 1,756. Відтак, розмір  плати  за  оренду  земельних паїв  у  середньому  по  області становить 3,22 %  від  грошової  вартості  земельної  ділянки (у 2011  році  розмір  плати  становив 3,07 %). Це теж важливий соціальний  аспект,  адже  в  багатьох  селян  основними  засобами існування  є  пенсії  та  отримання орендної плати.

Заступник  голови  Державної податкової служби в Харківській області Володимир Кизима доповів, що податківцям у минулому році забезпечено надходження до місцевих бюджетів плати за землю в сумі понад 600 млн. грн. Це на 103,2 млн грн більше, ніж у відповідному  періоді 2011  року. І вже за січень-лютий поточного року надходження з плати за землю склали 99,9 млн. грн.  А ще в результаті  проведених  органами державної  податкової  служби  в першому  кварталі  перевірок  податковий  борг  з  плати  за  землю скорочено на 31,6 млн грн.

Ігор Тесло, власний кореспондент

«Слобідський край», № 45 від 13 квітня 2013 року