Минулої середи відбувся районний науково-практичний семінар, присвячений початку весняної посівної кампанії.

Білоруська «амфібія»

Під час проведення практичної частини семінару, на базі механічної майстерні та на ланах «ТОВ «Маяк», справжній фурор серед присутніх викликала демонстрація роботи універсального самохідного агротехнічного комплексу «Роса» білоруського виробництва, призначеного для ефективного підживлення посівів рідкими та сипучими мінеральними добривами та обробітку ланів гербіцидами й отрутохімікатами.

Особливістю цього унікального агрегату є  його функціональні й технічні характеристики. Трьохосний автомобіль типу «амфібія» має комфортну герметичну кабіну для водія і оснащений енергоощадним японським дизель-двигуном. Великі багатошарові гумові шини коліс без протекторів мають наднизький тиск всередині, що суттєво зменшує навантаження агротехнічної самохідної машини на грунт та пророслі сільгоспкультури. Комплекс «Роса» може спокійно переміщатися по пророслому полю зі швидкістю 25—50 кілометрів на годину і при цьому тиск одного його колеса на грунт буде в декілька разів менший, ніж тиск людської ноги на таку ж саму площу. А вже через 2—3 дні прим’яті колесами рослини випрямляються і продовжують свій подальший ріст.

Охоплення оброблювальних посівів через спеціальні видвижні штанги й трубопроводи складає 20 м за прогон. У комплекті самохідного агротехнічного комплексу є спеціальні насадки й форсунки, а також модулі заправки та змішування, що дозволяють протягом 1 хвилини заправляти до 600 літрів діючої речовини. Вартість такої диво-машини трохи більше 500 тисяч гривень. Подібна техніка в Харківському районі поки що не використовувалася.

— Дізнавшись про «Росу», я деякий час придивлявся до цього агротехнічного комплексу, зважуючи всі «за» і «проти», — розповідає директор ТОВ «Маяк», депутат Харківської районної ради Валерій Міщаненко. — І все ж таки вирішив придбати перший у Передмісті екземпляр. Враховуючи високу ефективність агрегату і швидкість обробітку ланів, ми плануємо в майбутньому надавати агротехнічні послуги й сусіднім сільгосппідприємствам нашого району…

Готовність №1

У ТОВ «Маяк», до речі, агротехнічний комплекс «Роса» далеко не останнє придбання, адже в цьому господарстві серйозно взялися за переозброєння парку сільгосптехніки.  Учасники районного семінару мали змогу побачити на техдворі новенькі трактори «Кейс» і «Білорус», комбайни «Вектор» і «Джон Дір», вітчизняні культиватори КПС-12 ПМ та дискову борону БГР-4,2 «Солоха», модернізовану кіровоградську сівалку «Астра-5z 5,4». Про всі ці та інші «обновки» детально розповідав головний інженер ТОВ «Маяк» Олександр Ляшенко.

Довше всього учасники семінару затрималися біля щойно придбаної господарством автоматизованої італійської високоточної сівалки нового покоління GASPARDO. Про такий чудовий європейський агрегат керівництво березівського сільгосппідприємства мріяло давно. І от, нарешті, ця мрія втілилася в життя і нинішньої весни італійську сівалку виведуть в українське поле під Березівкою.

Дружити з наукою

Пленарне засідання районного семінару проходило в затишному залі Будянського селищного Будинку культури. Сюди прибули не лише керівники сільгосппідприємств району, а й голови місцевих громад, очільники районних служб, організацій і установ, які мають забезпечувати успішне проведення посівної. Та найголовніше, що на семінарі були присутні представники провідних профільних наукових установ Харкова і Передмістя — Інститутів рослинництва ім. Юр’єва, ґрунтознавства ім. Соколовського, овочівництва і баштанництва УНААН. Поважні вчені розповіли про сьогоднішню ситуацію в аграрному секторі та про стан посівів після виходу з зими, а також надали конкретні рекомендації сільгоспвиробникам щодо ефективного ведення землеробства, вірного обробітку полів та підвищення урожайності посівних культур.

Деякі підсумки

Наприкінці семінару голова райдержадміністрації Віталій Збукар зазначив, що подібні районні семінари надзвичайно важливі для аграрного сектора Передмістя і їх доцільно проводити хоча б 2 рази на рік. Причому такі заходи важливі не лише для аграріїв, а й для керівництва райдержадміністрації, адже є можливість окреслити спільні завдання на перспективу і визначити шляхи вирішення проблем.

Віталій Павлович окремо наголосив на тому, щоб керівники сільгосппідприємств нашого району вибудовували прозорі схеми розрахунків зі своїми працівниками та орендодавцями землі, уникали «тіньових» схем в агровиробництві, поліпшували ефективність і продуктивність власної роботи, підвищували урожайність зернових і зернобобових культур.

Очільник району зазначив, що «постійні відстаючі», ті хто багато років поспіль «плентається» у хвості рейтингів, повинні зробити відповідні висновки. Якщо вони «не підтягнуться» протягом року, то мусять звільнити місця для більш успішних і ефективних менеджерів сільгоспвиробництва.

Види на цьогорічний урожай досить обнадійливі, тому потрібно все зробити для того, щоб став реальністю прогноз — досягти 100 тисяч тонн валового збору зернових і зернобобових культур по Харківському району.

Василь ЧИГРИН

 

Газета Харківського району для Харківської області «Трибуна трудящих» №16 від 2 березня 2013 року