Більшість сільгоспугідь Харківщини сьогодні має своїх власників – рівень розпаювання земель сільгосппризначення є одним з найвищих в Україні. Проте ще не пізно стати землевласником, адже вільними залишаються ще більше 400 тисяч гектарів землі різного цільового призначення.

Про процедуру реєстрації земельної ділянки, проведення нормативно-грошової оцінки земель та сплату «земельних» податків на цьому тижні в ефірі програми «Ранковий ексклюзив» на обласному радіо розповів начальник Головного управління Держземагентства у Харківській області Юрій Перекупський.

НОВИХ ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ БІЛЬШЕ ПІВМІЛЬЙОНА

У Харківській області на сьогодні розпайовано й передано у приватну власність 1 млн 717 тис. га земель сільгосппризначення, що складає 71 % від загальної кількості земель, які можуть бути передані у власність. На ці земельні ділянки видано майже 241 тис. державних актів. Залишилось ще 433 тис. га земель різного цільового призначення, з яких придатних для сільгоспвикористання – 202 тис. га.

– На території області орендується 1 млн 141 тис. га, з них земель несільгосппризначення – 25,7 тис. га. Правом на приватизацію земельних ділянок скористались 527 тис. громадян. З них для житлового будівництва 331 тисяч, для ведення особистого селянського господарства – 186 тисяч, для садівництва – 103 тисяч, для дачного будівництва – 6,2 тисяч, для гаражного – більше 6 тисяч громадян, – повідомив начальник Головного управління Держземагентства у Харківській області.

Він додав, що в області було проінвентаризовано 300 тис. га земель населених пунктів, це 49 % від загальної кількості.

Органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади було ухвалено понад 18 рішень щодо розмежування земель державної та комунальної власності на загальну площу більше 33,7 тис. га. Замовлено 11 проектів землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності. Крім цього, продано 162 земельні ділянки державної та комунальної власності. Фактично до бюджетів усіх рівнів від продажу зазначених земельних ділянок надійшли кошти в сумі 104 млн грн.

РАЙОНИ ВИЗНАЧИЛИ ЦІНУ УГІДЬ

Юрій Перекупський зазначив, що з початку січня 2013 року процедура отримання документів на землю стала простішою та більш прозорою.

– Нововведення, що стосуються питань державної реєстрації земельних ділянок, дозволять скоротити черги, спростити подання заяви й надати можливість в електронному вигляді за допомогою Інтернету бачити проходження своєї заяви, бачити стан її виконання, подавати заявки й бачити результат їх виконання, не виходячи з дому, – сказав очільник земельного відомства.

Крім цього, змінився порядок надання в оренду земель сільгосппризначення. З цього року ці повноваження від органів виконавчої влади (райдержадміністрацій і облдержадміністрацій) перейшли до обласного управління Держземагентства.

– Починаючи з січня цього року, надання дозволу на розробку проектів відведення, на їх затвердження, на оформлення документів, підтверджуючих право користування, належатиме до повноважень Головного управління Держземагентства у Харківській області, – додав Юрій Перекупський.

За словами керівника харківського главку, сьогодні майже 70 % робіт при оформленні документів на земельні ділянки, за які раніше сплачував замовник, виконуються безоплатно.

– Було ухвалено відповідну Постанову Кабінету Міністрів, у якій чітко розписано, які види робіт виконуються за кошти замовника, а які виконуватимуться безкоштовно територіальними органами земельних ресурсів.

Майже 70 % робіт, які раніше виконувалися за кошти громадян або зацікавлених осіб, сьогодні виконуються безоплатно. Ці видатки відшкодовуються з державного бюджету, – сказав Юрій Перекупський.

Також він розповів, що протягом 2012 року у 1592 населених пунктах області було проведено нормативно-грошову оцінку земель, що дозволить збільшити надходження в бюджети всіх рівнів. Цьогоріч проведення первинної оцінки планується завершити у 166 населених пунктах області. Усього в цьому році планується провести оцінку землі в 226 населених пунктах.

Юрій БОРЩ, спеціальний кореспондент