Ціни на зерно та олійне насіння зараз знижуються, а ресурсне забезпечення дорожчає. У таких умовах доводиться планувати виробництво зерна врожаю 2016 року.

У Кегичівському районі триває осіння посівна кампанія. Проте темпи її стримує спекотна суха погода. Запасів продуктивної вологи вже в другій половині серпня не вистачало.

Отже, одним з негативних факторів для наших господарств, виявились погодні умови. Разом з тим, всі наші підприємства підготували ґрунт під посів озимих культур своєчасно, вони повністю забезпечили власні потреби в насінні, засобах захисту рослин та мінеральних добривах.

Якщо торік у всіх категоріях господарств району було посіяно більше 15 тисяч гектар озимих культур, то в нинішньому році посіви озимої пшениці під урожай 2016 планують скоротити 12 господарств району з 21. І тільки в п’яти планується її збільшення. Так, під урожай 2016 року озимини передбачається посіяти на площі 12,3 тисяч гектар, що менше порівняно з минулим роком на 19%. Причина — погодні умови.

Відсутність продуктивних опадів на переважній частині території району сприяла посиленню інтенсивності атмосферної та поширенню ґрунтової засухи.

Запаси продуктивної вологи в посівному шарі ґрунту практично відсутні, а у в орному шарі майже сухий (2-5 мм), або повністю сухий. Лише місцями на полях району короткочасні дощі сприяли деякому поповненню вологою верхніх шарів ґрунту. Середні багаторічні значення вологозабезпеченості орного шару ґрунту на цю дату дорівнюють 17-24 мм. Саме через це маємо зменшення як плану посіву, так і його темпів.

По району на 22.09.2015 року посіяно 6654 гектари озимої пшениці, що становить 54% до плану. Сільськогосподарськими підприємствами посіяно 5204 гектари, 54% до плану. В минулому році на цю дату було посіяно по району більше 10 тисяч гектар (78%); господарствами – майже 9 тисяч гектар (78%).

Зараз вже завершено посів озимих культур у дев’яти підприємствах, в деяких з них можливий досів після покращення погодних умов. А в решті господарств, де триває, де завершується посівна кампанія, але на даний час майже всі роботи призупиняються, знову ж таки, через погодні умови.

Щодо збирання врожаю пізніх культур, то розпочато збирання кукурудзи на зерно. Зібрано 197 гектар по району, 107 гектар по господарствах – 2% (в минулому році було зібрано 13%). Урожайність – 51,7 ц/га.

Соняшнику по району зібрано на площі 6664 гектар, або на 58% площ. В минулому році на цю дату було зібрано 89% площ. Середня врожайність, за оперативними даними, складає 27,2 ц/га. По господарствах зібрано соняшнику 5029 гектар, 58%, середня урожайність складає 27,3 ц/га. Завершено роботи тільки в трьох господарствах. Ще в трьох роботи розпочинаються на цьому тижні, як тільки буде нормальною вологість насіння.

Сої станом на 22.09.2015 зібрано 38% (в минулому році було зібрано 43%), урожайність – 11,5 ц/га. На урожайність сої цього року дуже негативно вплинули високі температури та незначна кількість опадів, але сподіваємось, що урожайність буде значно вища на зрошуваних полях і це подіє на урожайність в цілому по району.