Кореспондент «Трибуни трудящих»  зустрівся зі старшим науковим співробітником лабораторії стеблових  рослин Інституту рослинництва ім. В. Юр’єва УНААН Іриною Черняєвою і поцікавився  у неї фітосанітарним станом посівів  у Харківському районі.

— Ірино Миколаївно, зі своїми колегами-науковцями ви протягом двох останніх років ретельно досліджували стан озимих посівів, у тому числі й у Харківському районі. Що ви скажете з цього приводу?

 — Так, дійсно, ми регулярно, практично через кожні 10 діб перевіряємо інтенсивність росту, розвиток та фітосанітарний стан посівів у різних кліматичних поясах Слобожанщини. Минулий рік, скажімо, був надзвичайно несприятливим для озимини: осіння посуха, зимові морози, що чергувалися з відлигами, утворення крижаної кірки на полях призвели до того, що сільгоспвиробникам довелося пересівати переважну більшість озимої пшениці, заміщуючи її іншими культурами. У деяких районах втрати посівів складали 80—90%. Все це суттєво вплинуло на урожай 2012 року, який на Харківщині виявився нижчим, ніж у попередні роки.

— А як почувала себе озимина цієї весни?

 — Ситуація на полях Харківщини значно краща, ніж на цей час вона була минулого року. Переважна більшість посівів перебувають у гарному стані, причому, по всій території області. Щодо стану справ по Харківському району, то тут також ситуація благополучна.

— Тобто можна з упевненістю говорити, що зелені поля на початок літа мають відповідні кондиції?

 — Я б не поспішала з категорично оптимальними висновками. Синоптики прогнозують досить примхливу погоду — ще буде спека, сильні вітри, навіть град. Тому аграріям не варто розслаблятися. Крім того посівам загрожують дуже підступні шкідники, яких ми раніше не виявляли на полях.

— Що ви маєте на увазі?

 — Своєрідний «хіт-сезону» 2013 року — активний розвиток так званого «озимого кліща», який може за короткий термін пошкодити й знищити до 50 відсотків посівного клину. Це надзвичайно дрібна комаха, яку навіть через мікроскоп розгледіти практично неможливо. Проте цей кліщ швидко розмножується і, наче тля, захоплює зелені сходи, обліплюючи стовбури рослин і висмоктуючи з них увесь сік. Зелені листочки пшениці скручуються й сохнуть. Усього за кілька днів значні ділянки посівів жовтіють і відмирають — вчені називають такі понівечені ділянки «полосатою мозаїкою пшениці». Саме тому за зеленими посівами агрономам господарств потрібно спостерігати щоденно й при виявленні  першої пожовклості рослин негайно вживати відповідних заходів.

— І як з цим боротися?

— Звичайно, озимий кліщ — шкідник новий, проте ми вже встигли добре вивчити його й розробити способи протидії. Існує цілий комплекс заходів та ефективно діючих речовин, за допомогою яких можна подолати цього шкідника. Тож, якщо сільгоспвиробники виявлятимуть на полях перші ознаки враження посівів озимим кліщем — нехай одразу телефонують до Інституту рослинництва. Наші спеціалісти виїдуть в поле і визначать на місці шляхи й методи ліквідації шкідника.

(Газета «Трибуна трудящих»)