Напередодні осіннього комплексу робіт, мабуть, варто ще раз згадати та проаналізувати проблемні питання та завчасно передбачити можливі заходи щодо забезпечення якісного посіву озимих культур в господарствах Барвінківського району. Фітосанітарними спостереженнями встановлено різноманітність складу мікрофлори зерна в залежності від погодних умов, місця вирощування насіння.

Результати ґрунтових розкопок полів, що ідуть під посів озимини урожаю 2015 року, показати порогову чисельність дротяників, личинок туруна, осередково — гусениць підгризаючих совок. На падалиці озимини виявлений пшеничний кліщ, спостерігається ураження гельмінтоспоріозом.

Тому обов’язковою умовою, що забезпечує зниження фітопатогенного навантаження на зерно, є передпосівне протруювання насіння сумішшю фунгіциду з інсектицидом.

Восени необхідно пильно контролювати фітосанітарний стан посівів на наявність сисних комах, зокрема кліщів пшеничного та павутинного і попелиць, та цикадок, які є переносниками вірусних хвороб культурних рослин та бур’янів з родини злакових, в тому числі озимої пшениці.

Моніторинг фітосанітарного стану слід розпочинати з фази утворення 2-3 листків. При виявленні попелиць і кліщів посіви слід обробити інсектицидами з обов’язковим додаванням акарициду. Даний захід достатньо ефективно обмежує шкідливу дію кліщів та попелиць, що в першу чергу забезпечить відповідний захист посівів від вірусних хвороб. Подальший контроль за станом посівів слід проводити до кінця осінньої вегетації.

Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норма, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Л. Волік, головний спеціаліст відділу методологічного прогнозування Державної фітосанітарної інспекції Харківської області